Blog Antka

Amarantowy blog


11
No
Oddychanie podczas biegu
11.11.2014 19:34

Sposoby oddychania w czasie biegu

Jednym z ważnych aspektów biegania jest poprawny sposób oddychania. Dobry oddech ma bezpośredni wpływ na twoją wydajność oraz pośredni na ilość spalanych kalorii w trakcie biegania. Tym samym, jeśli zastanawiasz się, jak biegać żeby schudnąć, to wiedz, iż przede wszystkim musisz poprawnie oddychać. Bieg jest to trud nie tylko dla nóg, ud oraz stóp. To również wysiłek dla płuc, które muszą efektywnie dostarczyć do organizmu większe ilości tlenu.

Lekceważone przez wielu, nieraz nawet przez samych sportowców, oddychanie podczas biegania ma wpływ na wydajność biegaczy. Biegacze, którzy umieją prawidłowo dostarczać tlen do organizmu są silniejsi niż ich koledzy, którzy zmagają się z oddechem, bo nie znają technik oddechowych.

1.    Oddech pływaka
Jedną z technik jest oddychanie nieznacznie wolniej niż potrzebuje organizm, gdy nie biegasz. Wywołuje to głód na tlen i zmusza serce do szybszego bicia.

Po pewnym czasie, organizm uczy się kompensować niedobór tlenu, tak iż, nawet kiedy przestaniesz korzystać z tej metody, twój organizm będzie bardziej wydajnie przetwarzać wdychane powietrze. Jest to stosowane w pływaniu.

Pływacy oddychają co trzeci ruch. To pozwala im oddychać na różne strony i nie muszą oddychać przy każdym ruchu.

Najpierw, ich organizmy żądają więcej tlenu, więc uczą się przystosować do mniejszej ilości powietrza. Ich organizmy stają się bardziej efektywne w przetwarzaniu ograniczonej ilości tlenu. Biegacze, którzy często pływają mają doskonałą wydajność oddechową.

2.    Rytm oddechowy
Niekiedy, w ciągu długich zawodów (bądź nawet w trakcie tych krótkich) biegacz może stracić koncentrację i być wytrącony z rytmu oddychania. Może to być wywołane przez zwyczajne zapomnienie, iż trzeba skoncentrować się na oddechu.

Jednym ze sposobów na uniknięcie tego jest oddychanie w rytm kroków. Jest to podobne do stylu oddychania pływaków, którzy oddychają co trzeci ruch.

Biegacze, którzy przyjmują ten styl potrafią biegać jak w zegarku, w równym tempie oraz przy dużej wydajności. Ta koncentracja na oddechu może również pomóc przenieść koncentrację z dala od bólu, przykładowo, takiego który może się przytrafić na trasie i normalnie mógłby spowodować wycofanie się biegacza z zawodów.

3.    Głęboki oddech
Inną techniką, która może być używana przez biegaczy jest głębokie oddychanie. Ma ona wiele zalet, gdy użytkuje się ją dobrze i ćwiczy.

Pomaga biegaczom w zostaniu zrelaksowanym, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia. Sztuka relaksowania się w trakcie biegu redukuje szanse na spadek wydajności.

Biegacze, którzy zapominają się uspokajać mogą przyjmować złą postawę aż w końcu poczują ból. Na przykład zaciskają pięści zbyt mocno i biegają z barkami uniesionymi nazbyt wysoko. Z kolei to często wywołuje zmęczenie mięśni i bóle.

Głębokie oddychanie pomaga zrelaksować się podczas biegu. Odbywa się to przez głębszy niż zwykle wdech oraz wydech powietrza całym sobą. Powinieneś zobaczyć, jak twój brzuch rozszerza się, a później kurczy.

Podczas wydychania powietrza należy skupić się na zwolnieniu całego napięcia w ramionach przez wstrząsanie nimi, otwieranie dłoni i poruszanie głową w kółko.

Połączenie ze sobą ww. działań pomoże ci pozostać zrelaksowanym w trakcie biegu i nawet nie trzeba przestawać biec, żeby wykorzystywać przytoczone techniki. Oprócz tego spowoduje, jeśli twoim zamiarem jest schudnięcie, że odchudzanie przez bieganie będzie jeszcze bardziej skuteczne. Ta prawda dotyczy również wszelkich innych technik oddychania w czasie biegania  - nie nastręczają wielkich wysiłków, a przy tym są skuteczne.

Drinki
Sudety

Comments

Create your free website at Beep.com
 
The responsible person for the content of this web site is solely
the webmaster of this website, approachable via this form!